Aby wymiennik ciepła mógł nam posłużyć przez długi czas, zadbać należy o jego regularne czyszczenie i umiejętną konserwację. Związane jest to z tym, że podczas codziennej pracy ma on bezpośredni kontakt z różnego rodzaju zanieczyszczeniami, takimi jak chociażby kamień, związki wapnia, paramagnetyki czy rdza, które występują w instalacjach wodnych oraz sieciach i systemach ciepłowniczych. Osadzają się one na powierzchni wymiany ciepła, powodując spadek efektywności urządzenia. Efekt — wzrost kosztów ogrzewania lub konieczność zakupu nowego wymiennika. Czyszczenie tego typu urządzeń przeprowadzać powinno się nie rzadziej niż o 2 lata.
Jak skutecznie poprawić wydajność wymiennika ciepła?
Aby poprawić wydajność urządzenia służącego do wymiany ciepła, zdecydować można się na jeden z 3 sposobów. Do wyboru mamy czyszczenie chemiczne, płukanie chemiczne oraz metodę łączoną. Pierwsza z metod znajduje zastosowanie wyłącznie w przypadku sieci, która zawiera akumulatory zwijane. Nie zalicza się ona do najbardziej wydajnych. Związane jest to z trudnością w określeniu stopnia zanieczyszczenia wymiennika ciepła. Co więcej, w przypadku ręcznego usuwania kamienia czy stosowania elektronarzędzi, dojść może do uszkodzenia akumulatora. Jeżeli chodzi o płukanie chemiczne, jego etapy są następujące: odłączenie wymiennika ciepła od sieci poprzez przekręcenie kurka lub wtyczki, odczekanie aż chłodziwo wypłynie z akumulatora, wypełnienie wewnętrznej przestrzeni grzejnika roztworem substancji aktywnej o określonym stężeniu, podłączenie pompy do chłodnicy lub mycie przy pomocy specjalnego urządzenia służącego do czyszczenia wymienników ciepła, spuszczenie roztworu, kilkukrotne przepłukanie baterii przy pomocy czystej wody pod ciśnieniem, zatrzymanie działania kwasu, spuszczenie wody i wypełnienie grzejnika czynnikiem chłodzącym.
Metody czyszczenia wymienników ciepła
Do czynienia możemy mieć z następującymi metodami czyszczenia wymienników ciepła:
- Czyste czyszczenie chemiczne — polega ono na czyszczeniu płyt znajdujących się wewnątrz wymiennika przy pomocy odczynników chemicznych oraz specjalnego wyposażenia. Metoda ta jest niedroga i wydajna. Pozwala ona na utrzymanie maksymalnej wydajności wymiennika i wydłużenie jego żywotności.
- Demontowalne chemiczne czyszczenie płytowych wymienników ciepła — zabieg tego typu może zostać wykonany zarówno samodzielnie przez klienta, jak i w centrum serwisowym. Polega on na wyjęciu płytek z wymiennika ciepła i umieszczenie ich w specjalnie dopasowanym odczynniku detergentu. Kolejny etap stanowi oczyszczenie płytki wymiennika ciepła przy pomocy wody i ponowne zamontowane. Dodatkowo, zaleca się tutaj także dokonanie zmiany uszczelek. Procedura ta najlepiej sprawdza się w przypadku wymienników ciepła charakteryzujących się długą żywotnością.
- Demontowalne hydrodynamiczne czyszczenie płytowych wymienników ciepła — procedura ta polega na wyjęciu płyt z wymiennika ciepła, wyczyszczeniu ich strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem i ponownym zamontowaniu. Metoda ta jest zarówno skuteczna, jak i przyjazna dla środowiska.
Interesujący artykuł o wymiennikach ciepła.
Polecam artykuł o wymiennikach ciepła https://inzynieria.com/energetyka/wiadomosci/34751,wymienniki-ciepla