marki ciągników rolniczych
Kategorie:

Najpopularniejsze marki ciągników rolniczych

Ciągnik rolniczy, inaczej traktor, to pojazd mechaniczny przeznaczony do celów rolniczych. Wykorzystywany jest on do przemieszczania pojazdów, maszyn oraz urządzeń nie posiadających własnego napędu, takich jak chociażby przyczepy, a także do napędu maszyn oraz urządzeń, które nie dysponują własnym silnikiem, za pośrednictwem koła pasowego, wałka odbioru mocy lub złączy hydrauliki zewnętrznej. W zależności od układu jezdnego, wyróżnić można ciągniki koło we stałym napędem jednej lub obu osi, ciągniki gąsienicowe oraz ciągniki półgąsienicowe. Jakie marki specjalizują się w produkcji traktorów?

Pierwszą z nich jest Ursus. To polskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Lublinie, które poza ciągnikami produkuje również inne maszyny rolnicze, przyczepy, autobusy, trolejbusy, samochody osobowe z napędem elektrycznym oraz linie technologiczne do produkcji pelletu oraz biomasy. Historia marki sięga 1946 roku. Wtedy to w Dobrym Mieście powstała Warmińska Fabryka Maszyn Rolniczych Agromet — Warfama.

Kolejna popularna firma, która zajmuje się produkcją ciągników rolniczych jest Zetor. To czeskie przedsiębiorstwo, które zasłynęło z wprowadzenia jednego z pierwszych na świecie systemów hydraulicznych, jakim był Zetormatic. Była to także pierwsza firma, która wyprodukowała w pełni zintegrowaną kabinę bezpieczną zawieszoną na silentblockach. Różne wersje ciągników marki Zetor i części Zetor były produkowane w dziesiątkach krajów z całego świata, takich jak chociażby Indie, Argentyna, Urugwaj czy Irak.

W produkcji ciągników specjalizuje się także inna polska firma, jaką jest Pronar. Jej siedziba znajduje się w Narwi, a zakłady produkcyjne — w Narewce, Hajnówce, Strabli oraz Siemiatyczach. Marka powstała w 1988 roku. Początkowo zajmowała się ona głównie eksportem artykułów rolno — spożywczych do krajów byłego Związku Radzieckiego. Następnie rozpoczęła montaż białoruskich ciągników MTZ — 80 z podzespołów sprowadzanych z Mińskiej Fabryki Traktorów. Z biegiem lat, asortyment przedsiębiorstwa zaczął się poszerzać o nowe rodzaje ciągników o zróżnicowanej mocy. Importowane podzespoły i części zaczęto zastępować produkowanymi w kraju, a montaż został zastąpiony produkcją.

Nie sposób nie wspomnieć tutaj również o firmie AGCO Corporation. Jest to amerykański producent maszyn rolniczych z siedzibą w Duluth. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1990 roku i jest właścicielem marek, takich jak Fendt, Valtra czy Massey Ferguson, których produkty są dystrybuowane u ponad 2700 sprzedawców z całego świata.

W produkcji maszyn rolniczych specjalizuje się także niemiecka firma Class założona w 1913 roku, z siedzibą w Harsewinkel. Jej ofera obejmuje między innymi ciągniki rolnicze Atos, Nexos czy Elios, kombajny zbożowe Avero, Crop Tiger oraz Avero, sieczkarnie samojezdne Jaguar, prasy rolujące Quadrant, Rollant oraz Variant, ładowarki teleskopowe Torion oraz Scorpion oraz przyczepy FLKT.

3 komentarze do “Najpopularniejsze marki ciągników rolniczych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *