Dobrze płatne zawody bez studiów
Kategorie:

Dobrze płatne zawody bez studiów

Zmiany, jakie zachodzą nieustannie na rynku pracy sprawiły, że obecnie, aby mieć ciekawą, dobrze płatną pracę nie trzeba ukończyć studiów. Dla pracodawców znacznie ważniejszy niż dyplom ukończenia uczelni są posiadane umiejętności. Oto krótkie zestawienie dobrze płatnych zawodów bez studiów.

Pierwszym z nich jest programista. Osoby wykonujące ten zawód zarabiają średnio około 7000 złotych brutto miesięcznie. W przypadku Java Developerów jest to 8200 złotych na miesiąc.

Aby zostać programistą, należy posiadając umiejętność logicznego i analitycznego myślenia. Niezbędna będzie również znajomość języka angielskiego. Wynika to z tego, że kody źródłowe oraz dokumentacje są pisane właśnie w tym języku. W zostaniu programistą pomóc mogą także zdolności matematyczne. Jak opanować zdolności niezbędne do wykonywania zawodu, jakim jest programista? Dobrym rozwiązaniem będą różnego rodzaju szkolenia umożliwiające naukę programowania od zera. Nic nie stoi także na przeszkodzie, by uczyć się go samodzielnie, lecz wymaga to sporej motywacji i cierpliwości.

Kolejny zawód, który można wykonywać bez ukończenia studiów to tester oprogramowania. Aktualnie do czynienia mamy z gwałtowanym wzrostem zapotrzebowania na testerów manualnych oraz automatyzujących. Średnie wynagrodzenie pierwszego z nich to około 6800 złotych brutto miesięcznie, drugiego — 7500 złotych brutto na miesiąc. Jakie wymagania należy spełnić, by zostać testerem oprogramowania? Wymagana jest tutaj zdolność języka angielskiego przynajmniej na poziomie podstawowym, zdolność analitycznego myślenia, spostrzegawczość oraz dokładność. Testerzy automatyzujący muszą dodatkowo umieć programować. Podobnie jak w przypadku programisty, chcąc wykonywać ten zawód najlepiej odbyć kilka szkoleń lub zdecydować się na samodzielną naukę.

Nie kończąc studiów, pracować można również w zawodzie stewardessy lub stewarda. Średnie zarobki wynoszą tutaj około 5600 złotych brutto miesięcznie. Wymagania niezbędne, by móc wykonywać ten zawód to — bardzo dobra znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie, znajomość drugiego języka obcego, wykształcenie średnie, dobry stan zdrowia, umiejętność pływania oraz wzrost między 160 a 170 centymetrów w przypadku kobiet i między 170 a 180 centymetrów w przypadku mężczyzn. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej spodziewać należy się testów z języków obcych, pytań o reakcję w konkretnych przypadkach oraz scenek sprawdzających refleks czy symulujących sytuacje awaryjne.

Bardzo ciekawym zawodem nie wymagającym studiów jest kontroler ruchu lotniczego. Osoby rozpoczynające swoją przygodę z tego typu pracą liczyć mogą na zarobki na poziomie około 5000 złotych brutto miesięcznie. W przypadku doświadczonych pracowników jest to nawet 9800 złotych brutto na miesiąc. Wymagania niezbędne do wykonywania tego zawodu to orientacja w przestrzeni, spostrzegawczość, odporność na stres oraz język angielski na poziomie bardzo dobrym — tak w mowie, jak i w piśmie. By zostać kontrolerem ruchu lotniczego należy przejść kurs oraz szereg testów. Niezbędne jest także odbycie praktyk oraz zdanie egzaminu.

2 komentarze do “Dobrze płatne zawody bez studiów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *