Praca w charakterze tajemniczego klienta
Kategorie:

Praca w charakterze tajemniczego klienta – wymagania, zakres obowiązków i zarobki

Avatar
Opublikowane przez Manhattan Nails

Tajemniczy klient — kto korzysta z jego usług i na czym polega jego praca.

Wśród ofert pracy, w których nie jest wymagane wykształcenie i doświadczenie, znajdziemy te dotyczące pracy w charakterze tajemniczego klienta. Przeczytaj, na czym polega praca w tym zawodzie, gdzie jej szukać i ile możesz zarobić jako Secret client.

Kto może, zostać tajemniczym klientem

Pracę jako tajemniczy klient możesz podjąć niezależnie od wykształcenia, kompetencji zawodowych, doświadczenia, wieku i płci. Jednak nie jest to praca dla każdego, bowiem ważne jest by osoba ją wykonująca, miała tzw. umiejętności miękkie takie jak:

 • uważność i spostrzegawczość,
 • komunikatywność,
 • skrupulatność,
 • odporność na stres,
 • elastyczność i zdolność do dostosowywania się do sytuacji.

W tym zawodzie przydadzą się także dobra pamięć i zdolności aktorskie, ponieważ w pracując w charakterze secret client’a, należy odgrywać scenki według otrzymanego scenariusza.

Czym się zajmuje tajemniczy klient?

Twoim podstawowym obowiązkiem na stanowisku tajemniczego klienta będzie przeprowadzenia anonimowego audytu. Audyt, którego celem jest ocena jakości świadczenia usług i obsługi klienta przeprowadzany jest najczęściej w sklepach, bankach, restauracjach i hotelach.

Podczas zleconej kontroli będziesz musiał wcielić się w rolę klienta i wykonać polecenia z otrzymanego scenariusza. Miejsca kontroli tak jak i zlecone scenariusze bywają różne, niemniej jednak praca tajemniczego klienta to przede wszystkim obserwacja. Audyt zazwyczaj dotyczy tego jak wygląda dany sklep czy firma i jak bardzo zaangażowany w pracę jest jego personel.

Ostatnim etapem pracy jest wypełnienie i odesłanie do zleceniodawcy szczegółowego raportu. Ankieta, którą będziesz wypełniał po przeprowadzonej kontroli, dotyczy:

 • czystości zarówno w miejscu kontroli, jak i wokół niego,
 • ekspozycji i dostępności produktów,
 • znajomości przez personel asortymentu i katalogu promocji,
 • przestrzegania przez obsługę regulaminu danej firmy,
 • znajomości personelu zasad sprzedaży, płatności i reklamacji,
 • kulturę osobistą pracowników.

Profesjonalny tajemniczy klient nie tylko wykonuje swoją pracę skrupulatnie, ale też dyskretnie. Personel sklepów i innych miejsc oferujących usługi potrafi rozpoznać tajemniczego klienta. Zazwyczaj zdradza go nadmierna obserwacja czy robienie zdjęć i notatek.

Jak zostać tajemniczym klientem?

Podobnie jak w przypadku szukania innej pracy, pracę w charakterze tajemniczego klienta najlepiej znaleźć w internetowych serwisach z ogłoszeniami o pracę. Warto zarejestrować się na kilku portalach i swoje poszukiwania zacząć wśród ogłoszeń dotyczących zleceń na płatne ankiety i pracę dodatkową.

Odpowiadając na ogłoszenie, prawdopodobnie będziesz poproszony o wypełnienie formularza. W formularzu mogą znajdować się pytania dotyczące Twoich zainteresowań, stylu życia, sklepów i usług, z których najczęściej korzystasz. Celem takiego kwestionariusza jest bowiem określenie rodzaju zleceń, do których najbardziej się nadajesz. Jeżeli Twoje zgłoszenie będzie pozytywnie ocenione, zostanie przeprowadzona z Tobą krótka rozmowa rekrutacyjna.

Po pozytywnej rekrutacji podpiszesz umowę oraz zostaniesz krótko przeszkolony. Podczas szkolenia dowiesz się na czym będzie polegała Twoja praca. Na co zwracać uwagę i jak nie zostać zdemaskowanym. Ponadto zostaniesz poinformowany o tym, w jaki sposób wypełnić raport, a także o wynagrodzeniu za dane zlecenie.

Ile zarabia tajemniczy klient?

To ile zarobisz jako tajemniczy klient zależy od rodzaju scenariusza zlecenia, zwykle jest to od 20 do 50 zł, ale zdarzają się też scenariusze, za które można dostać 100 zł. Zazwyczaj czas prowadzonych obserwacji wynosi 30 minut, do niego należy doliczyć czas wypełnienia ankiety oraz dojazdu do miejsca kontroli.

Praca tajemniczego klienta jest bardzo interesująca i mało wymagająca, dlatego jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które szukają dodatkowego zajęcia np. dla etatowych pracowników, czy studentów.

Pracę jako tajemniczy klient możesz wykonywać przy okazji innych spraw do załatwienia. Dodatkowym plusem pracy jest też darmowa możliwość skorzystania z niektórych usług i przeżycia interesującej przygody.

Jeżeli nie jesteś osobą umiejącą działać dyskretnie praca tajemniczego klienta nie jest dla Ciebie, natomiast jeśli potrafisz zachowywać się naturalnie w improwizowanych sytuacjach możesz się zatrudnić jako tajemniczy klient.

2 komentarze do “Praca w charakterze tajemniczego klienta – wymagania, zakres obowiązków i zarobki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *