Magazyn „Detektyw”
Kategorie:

Magazyn „Detektyw”

„Detektyw” jest najstarszym polskim miesięcznikiem, który w całości poświęcony jest tematyce kryminalnej. Ukazuje się on od 1987 roku. Jego redaktorem naczelnym jest Krzysztof Kilijanek, a wydawcą — Polska Grupa Wydawnicza Monika Frączak, Krzysztof Kilijanek sc.

W magazynie znaleźć można różnego rodzaju felietony, reportaże oraz sprawozdania bazujące na autentycznych wydarzeniach z kraju i świata. Przeznaczony jest on wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Każdego roku ukazuje się 12 zwykłych numerów „Detektywa” i 4 numery: „Detektyw. Wydanie specjalne”. Drugi z nich wydawany jest co miesiąc. Tym, co go charakteryzuje jest to, że wszystkie znajdujące się tam teksty poświęcone są jednemu tematowi. Redaktorem naczelnym drugiego z magazynów jest Monika Frączak. Przez jakiś czas wydawany był również „Detektyw Extra”, gdzie opisywane były głośne sprawy kryminalne z czasów PRL — u.

Jakie są inne godne polecenia magazyny kryminalne? Jednym z nich jest „Śledztwo” — miesięcznik ukazujący się od 2008 roku nakładem wydawnictwa SilkMedia. Magazyn dedykowany jest wszystkim pasjonatom historii kryminalnych. W każdym numerze znaleźć można szereg opowiadań, relacji oraz zagadek kryminalnych rozwiązywanych przez policję lub detektywów z biura detektywistycznego. Historie detektywistyczne ilustrowane są rysunkami tworzonymi specjalnie na potrzeby miesięcznika. Stałe działy magazynu to: Wydarzenia, Recenzje, Zagadka kryminalna, Wesoła wokanda, Słynne więzienia oraz Krzyżówka z paragrafem.

Warstwo wspomnieć tutaj także o miesięczniku literackim „Alfred Hitchcock poleca”, który poświęcony był literaturze kryminalnej i sensacyjnej. Była to licencjonowana wersja amerykańskiego czasopisma „Alfred Hitchcock’s Mystery Magazine”. Redaktorem naczelnym był Arkadiusz Nakoniecznik. W miesięczniku znaleźć można było różnego rodzaju opowiadania kryminalno — sensacyjne polskich i zagranicznych autorów, takich jak między innymi Dino Buzzati, Doc Finch, Krzysztof Kochański czy Jerzy Kozłowski. Zawierał on także recenzje powieści i filmów. Z „Alfred Hitchcock poleca” współpracowało kilkunastu tłumaczy, w tym Paulina Braiter, Piotr Grzegorzewski czy Adam Pluszka. Ostatni numer magazynu ukazał się w grudniu 2006 roku.

Każdy miłośnik kryminalistyki znać powinien również polski tygodnik brukowy „Tajny Detektyw„. Ilustrowany Tygodnik Kryminalno — Sądowy” opisujący zbrodnie i skandale obyczajowe. Ukazywał się on w latach 1931 — 1934, a jego redaktorem naczelnym był Marian Dąbrowski. Każdy numer czasopisma zawierał szereg reportaży dotyczących spraw kryminalnych prowadzonych przez polski wymiar sprawiedliwości. Dotyczyły one zarówno świata przestępczego, jak i historii z życia wyższych sfer. Artykuły tworzone były na bazie akt śledztw i relacji światków. Każdy z nich opatrzony był licznymi fotografiami — z wizji lokalnej, przestępów, narzędzi zbrodni oraz ofiar wypadków, morderstw i samobójstw.

2 komentarze do “Magazyn „Detektyw”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *