Łamliwe, kruche, miękkie paznokcie to problem, z którym boryka się wiele kobiet. Jakie są jego przyczyny? Jak się z nim uporać?
W przypadku łamliwych paznokci do czynienia mamy z łamiącą się płytką rogową, która pokrywa palce u rąk lub stóp. Aby mogły one prawidłowo rosnąć, nie należy doprowadzać do niedoboru keratyny, czyli jednego z kluczowych ich składników. Do przyczyn łamliwych paznokci zalicza się między innymi niewłaściwą dietę ubogą w wapń, żelazo, krzem, potas, cynk, magnez, witaminę B oraz witaminę F. Problem tego typu pojawiać może się również na skutek nieprawidłowej pielęgnacji dłoni lub jej braku, zmywania lakieru przy pomocy acetonu, długiego moczenia dłoni w wodzie czy narażania ich na działanie za wysokiej lub zbyt niskiej temperatury.
Oto najpopularniejsze domowe sposoby na łamliwe paznokcie:
Kąpiel w oliwie z oliwek z dodatkiem cytryny — jak krok po kroku przygotować tego typu kurację? Do podgrzanej oliwy z oliwek dodajemy odrobinę soku z cytryny. Następnie w przyrządzonej w ten sposób miksturze moczymy dłonie przez kilka minut. Na koniec, dokładnie je osuszamy i wmasowujemy w nie krem nawilżający.
Olejek rycynowy — należy go wcierać 2 razy dzienne w płytkę paznokcia oraz skórki.
Ocet jabłkowy — skuteczność tej metody związana jest z tym, że produkt ten jest bogaty w cenne składniki, takie jak magnez, potas, żelazo czy wapń. Kąpiel przygotowuje się poprzez zmieszanie ze sobą w równych proporcjach octu jabłkowego oraz wody. Następnie moczymy w niej dłonie przez kilka minut. Ocet jabłkowy nie tylko skutecznie wzmacnia płytkę paznokcia, lecz również skutecznie zwalcza wszelkiego rodzaju infekcje.
Olejek herbaciany — aby przygotować taką kurację, mieszamy kilka kropli produktu z 0,5 łyżeczki witaminy E. Miksturę wmasowujemy dokładnie w każdy paznokieć przez kilka minut. Następnie dokładnie spłukujemy dłonie i wycieramy je do sucha. Kurację powtarzamy 2 razy dziennie przez 1 miesiąc.
Siemię lniane — w jaki sposób wykorzystać można je w celu wzmocnienia łamliwych paznokci? Do 2 łyżeczek siemienia lnianego wlewamy 0,5 litra gorącej wody. Odstawiamy na kilka minut, a następnie zanurzamy w miksturze paznokcie na 20 minut.
Czosnek — odżywkę na jego bazie wykonuje się w następujący sposób: rozgniatamy 1 ząbek czosnku i mieszamy go z 1 łyżeczką oliwy z oliwek. Miksturę wmasowujemy w płytkę paznokcia, a po upływie kilku minut spłukujemy ciepłą wodą.
Aloes — roślina ta wykazuje właściwości zarówno regenerujące, jak i grzybobójcze oraz antybakteryjne. Chcąc wzmocnić swoje paznokcie, pocieramy płytkę przeciętym kawałkiem liścia aloesu.
Jeżeli wymienione powyżej metody okażą się nieskuteczne, sięgnąć można po jedną z odżywek do paznokci dostępną w sklepach kosmetycznych. Pierwsze efekty jej stosowania zauważyć będzie można po upływie około 2 tygodni. Produkty tego typu zawierają w swoim składzie wapń oraz keratynę. Wnikają one w głąb paznokcia, odżywiając go.
Mam słabe i łamliwe paznokcie. Dziękuję za artykuł. Chętnie wypróbuję te rady w domu