Soda oczyszczona
Kategorie:

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona jest zwyczajową nazwą wodorowęglanu sodu. Substancja ta ma wiele różnych zastosowań. Jest ona wykorzystywana zarówno w kosmetyce czy przemyśle spożywczym, jak i w gospodarstwach domowych.

Soda oczyszczona występuje w wodach gruntowych i osadach wód słodkich. Dla celów przemysłowych pozyskuje się ją z minerału kopalnianego, jakim jest soda śnieżna. By mógł powstać węglan sodu, należy ją zgnieść, wymyć i podgrzać. Następnie rozpuszcza się go w wodzie i dodaje do niej dwutlenek węgla. Na skutek tego dochodzi do wytrącenia się kryształów dwuwęglanu trójsodowego. Kolejny etap to jego opłukanie i wysuszenie.

Jakie właściwości ma soda oczyszczona? Jako że jest ona substancją lekko żrącą, doskonale nadaje się do oczyszczania powierzchni z różnego rodzaju zabrudzeń. Soda oczyszczona ma odczyn zasadowy, który skutecznie neutralizuje kwasy i pochłania przykre zapachy. Posiada ona również właściwości spulchniające i fermentujące, co sprawia, że stanowi dobrą alternatywę dla drożdży i proszku do pieczenia.

Soda oczyszczona posiada szereg właściwości leczniczych. Niezwykle skutecznie wspomaga ona oczyszczanie organizmu z toksyn. Z powodzeniem można jej używać w celu normalizacji pH w organizmie. Soda oczyszczona może być wykorzystywana również w walce ze zgagą i nieprzyjemnym oddechem. To jednak nie jedyne jej właściwości. Świetnie sprawdza się ona także do łagodzenia ran po ukąszeniach owadów. Z jej pomocą można również leczyć astmę. Soda oczyszczona bardzo dobrze nadaje się do przygotowywania inhalacji oraz kropli do nosa łagodzących dolegliwości, takie jak katar czy ból gardła. Używa się jej także do leczenia mukowiscydozy.

Soda oczyszczona to jeden z produktów, którego nie może zabraknąć w żadnej kuchni. Doskonale nadaje się ona między innymi do usuwania tłuszczu oraz spalenizny. W tym celu wystarczy przygotować roztwór z 2 łyżek wody i płynu do mycia naczyń. Z pomocą sody oczyszczonej wyczyścimy również piekarnik czy kuchenkę mikrofalową. Przez niektóre osoby jest ona także używana do gotowania potraw, takich jak chociażby kalafior, który podczas obróbki termicznej wydziela nieprzyjemny zapach. Soda oczyszczona jest w stanie skutecznie go zredukować.

Soda oczyszczona znajduje również zastosowanie w kosmetologii przez kosmetologów. To popularny składnik maseczek mających na celu oczyścić twarz z martwego naskórka oraz łoju. Sody oczyszczonej ożywa się także do produkcji peelingów do ciała. Wystarczy połączyć ją na przykład z olejem kokosowym. Po sodę oczyszczoną można sięgnąć również podczas mycia włosów. To sprawdzony sposób na nadanie im objętości.

Warto wspomnieć tutaj także o napojach z sodą oczyszczoną, które mają za zadanie redukować kwasowość żołądka. Łączy się ją między innymi z cytryną. Taka mikstura w pozytywny sposób wpływa na proces trawienia i pozwala uporać się z refluksem żołądkowo — przełykowym oraz oczyścić organizm. Stanowi ona także bogate źródło witaminy C.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *