Poddasze to niezwykle klimatyczna część każdego domu. Wbrew pozorom, zaaranżować można tam nie tylko sypialnię. Poddasze z powodzeniem wykorzystać można do stworzenia jedynej w swoim rodzaju, funkcjonalnej łazienki. Zadanie to nie należy do najłatwiejszych, lecz finalne efekty są zdecydowanie warte podjęcia takiego wyzwania. Podpowiadamy, jak urządzić klimatyczną, ergonomiczną łazienkę na poddaszu.
Dlaczego wiele osób rezygnuje z łazienki na poddaszu? Trudność polega tu na takim rozplanowaniu jej funkcji pod skosami dachu, aby nie tylko prezentowała się ona estetycznie, lecz była również w pełni funkcjonalna. Decyzję o usytuowaniu łazienki najlepiej podjąć w fazie projektowej. Warto dokładnie przyjrzeć się planowi architektonicznemu i zobaczyć, na jakiej wysokości znajduje się powierzchnia użytkowa. Jest ona ściśle uzależniona od nachylenia połaci dachowych. Im jest on bardziej stromy, tym większą powierzchnię użytkową będzie miała łazienka.
Jako że łazienka jest pomieszczeniem, w którym panuje podwyższona wilgotność powietrza, niezbędne będzie tu zastosowanie stosownych materiałów. Zastosowania nie znajdą w tym przypadku klasyczne płyty kartonowo — gipsowe. Zamiast nich, postawić należy na płyty typu H2, których rdzeń jest impregnowany przy pomocy specjalnych środków hydrofobowych. Montując je, zadbać powinno się o zapewnienie w łazience odpowiedniej wentylacji odpowiadającej za odprowadzanie nadmiaru wilgoci. Dodatkowo, płyty znajdujące się w rejonie kabiny prysznicowej lub wanny należy zabezpieczyć folią w płynie.
Kolejna kwestia, którą warto wziąć pod uwagę urządzając łazienkę na poddaszu jest kolorystyka. Sufity oraz skosy powinny być utrzymane w jasnej kolorystyce, takiej jak biel czy odcienie beżu. To sprawdzony sposób na optyczne powiększenie, podwyższenie i rozjaśnienie pomieszczenia.
Łazienka na poddaszu dzieli się na przestrzeń użytkową oraz nieużytkową, ze ścianką kolankową. W pierwszej z nich znaleźć może się między innymi umywalka oraz kabina prysznicowa, w drugiej — toaleta oraz wanna.
Dlaczego umywalkę najlepiej umieścić przy ścianie bez skosu? Wynika to z tego, iż jej górna krawędź powinna się znajdować na wysokości 85 centymetrów od podłogi. Dopiero ściana o wysokości 190 centymetrów pozwala na powieszenie lustra nad umywalką. Jeżeli chodzi o kabinę prysznicową, aby korzystanie z niej było w pełni komfortowe, sufit powinien mieć wysokość nie mniejszą niż 210 centymetrów. O ile tylko to możliwe, należy go ustawić jak najdalej od ścianki kolankowej, w której wysokość pomieszczenia jest największa. Co do muszli klozetowej, wymaga ona, aby sufit nad nią miał co najmniej 180 — 200 centymetrów wysokości. Jedynie wówczas możliwe jest bezpieczne i wygodne wstawanie z niej. A co, jeżeli chodzi o wannę w łazience na poddaszu? Skośny sufit nad nią znajdować powinien się w odległości 95 — 110 centymetrów od posadzki.